Konkurs leksykalny
W naszej szkole do dnia 27.10.2016r. trwają zapisy u p. Grzegorza Puczki na ogólnopolski konkurs leksykalny. Polega on na zapamiętaniu wyznaczonej listy słownictwa z języka angielskiego. Przeznaczony jest dla klas gimnazjalnych oraz dla klas 4, 5 i 6 szkoły podstawowej.

Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke
Grzegorz Kasdepke ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor wielu bajek i opowiadań dla dzieci publikowanych w "Świerszczyku", "Ciuchci" i "Komiksowie", scenarzysta programów dla dzieci ("Ciuchcia", "Budzik", "Podwieczorek u Mini i Maxa") oraz seriali telewizyjnych (m.in. telenoweli "Klan"). Jest laureatem wielu nagród. Jego najpopularniejsze utwory to: ''Detektyw Pozytywka'', ''A ja nie chcę być księżniczką'', ''Bodzio i Pulpet'', ''Do trzech odlicz!'', ''Dziwne przypadki bajkopisarza''. Spotkanie organizuje Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylanach. Odbędzie się ono 16 listopada 2016r. o godzinie 8:30 w sali konferencyjnej UG na II piętrze. Serdecznie zapraszamy!

Jesienne wycieczki...
Za oknem piękna złota jesień. Dobry czas na spacery po pobliskiej okolicy. Dużo osób na wycieczki wyjeżdża nieco dalej, ale po co skoro u nas są tak piękne i ciekawe miejsca. Oto kilka propozycji gdzie warto się wybrać na dłuższe i krótsze wędrówki. Jedną z nich jest pomnik Kamiennej Baby. Jak głosi legenda jest to zaklęta przez matkę panna młoda. Jeszcze przed I wojną światową w Kamieniu widać było zarysy twarzy, a na szyi zarysy korali. Legenda mówi, że kamień chyli się ku ziemi i kiedy zaklęta panna młoda czołem dotknie Matki-Ziemi, odda hołd swej matce – kamień ożyje. Kamienne figury możemy znaleźć w Neplach, Woskrzenicach, Pratulinie i Cieleśnicy. Kolejną taka propozycją może być położona nieopodal szkoły Cerkiew prawosławna pw. Matki Boskiej Pokrowskiej Orędowniczki w Kobylanach, murowana, zbudowana w 1890 r. cerkiew. Ikony pochodzą ze starych okolicznych cerkwi z Białorusi. Projekt świątyni wykonał rosyjski architekt. Kolejną i już ostatnią moją propozycja jest pomnik czołgu. Jest to czołg Armii Czerwonej, który jako pierwszy miał przejechać Bug i wraz z innymi wyprzeć Niemców z Polski. Jak widać nasza gmina ma wiele ciekawych zabytków, które każdy powinien zobaczyć.

Konkursy przedmiotowe
18 i 19 października 2016 r w naszej szkole odbyły się konkursy przedmiotowe. 18 października z języka polskiego i biologii, a 19 października z matematyki oraz historii. Został przeprowadzony również konkurs ortograficzny, który odbył się 17 października. Każdy chętny uczeń mógł spróbować swoich sił w danym przedmiocie. Uczniowie, który uzyskali wymaganą liczbę punktów dostali się do drugiego etapu. Cały konkurs składa się z trzech etapów : 1 etap szkolny, 2 etap rejonowy, 3 etap wojewódzki.

Kim był Janusz Korczak
Janusz Korczak - (a właściwie Henryk Goldszmit, ps. Stary Doktor) urodził się 22 lipca 1878r. lub 1879r., a zmarł 6 sierpnia 1942 roku.
Był on pedagogiem (twórca słynnego antyautorytarnego systemu wychowania), pediatrą, pisarzem oraz prekursorem walki o prawa dziecka.
W latach szkolnych uczył się w ośmioklasowym gimnazjum w Pradze (Warszawa). Była to szkoła rosyjska, gdzie panowała żelazna dyscyplina.
Jako 15-latek udzielał korepetycji, gdyż jego rodzina znalazła się w bardzo trudnej sytuacji materialnej (po śmierci ojca).
Następnie studiował medycynę na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Cesarskiego, a w 1899 roku wyjechał do Szwajcarii, by lepiej zapoznać się z twórczością pedagogiczną Pestalozziego. Szczególnie interesował się szkołami, szpitalami dziecięcymi oraz bezpłatnymi czytelniami dla dzieci i młodzieży. W 1905 roku otrzymał dyplom lekarza.
Był współzałożycielem Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie, który działał od 1912 do 1942 roku. Następny sierociniec - Nasz Dom - był wybudowany dla dzieci polskich (1919-1936). Korczak żądał równouprawnienia dziecka, poważnego traktowania spraw dzieci i młodzieży, szacunku dla najmłodszych.
Napisał wiele książek dla dzieci (m.in. Król Maciuś I, Bankructwo Małego Dżeka, Kajtuś Czarodziej, Kiedy znów będę mały) oraz dzieła pedagogiczne (najbardziej znane: Jak kochać dziecko, Prawo dziecka do szacunku).
W latach 1926-1930 redagował gazetkę "Mały Przegląd", która była pismem kierowanym do dzieci. Był on także autorem pogadanek radiowych (1935-1936), gdzie głosił prawa dziecka oraz obronę tych praw.
Zginął wraz z podopiecznymi w obozie zagłady w Treblince w 1942 roku, mimo że miał możliwość ucieczki.
Galerie

Trzeba zajrzeć!

Nasze mocne strony!

Nasza szkoła na YouTube
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
i jak było?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 61
Najnowszy użytkownik: Anna Kowaluk